3 největší chyby při výběru zimních pneumatik

01.09.2016 | placená inzerce

Sníh, led, bahno – to jsou úhlavní nepřátelé bezpečné jízdy autem v zimním období. Používáním kvalitních pneumatik však výrazně omezíte jejich nepříznivý vliv na ovládání, stabilitu a brzdný výkon vozidla. Výběr gum byste proto rozhodně neměli podcenit. Přečtěte si, jaké nejčastější omyly lidé dělají při pořizování nového obutí na zimu, ať se těmto chybám můžete úspěšně vyhnout.

1. Cena na prvním místě

Zásadním pochybením je soustředit se u pneu pouze na jejich cenu. Ty nejlevnější produkty v mnoha důležitých parametrech selhávají a dle nezávislých testů nesplňují ani základní požadavky na bezpečnost. Typicky se jedná především o výrobky z Číny nebo gumy nerenomovaných značek bez historie. Mnoho odborníků před nimi varuje a upozorňuje, že nekvalitní pneumatiky představují značné riziko pro všechny účastníky provozu.

2. Špatné rozměry a indexy

Dejte si také pozor na to, abyste vybrali zimní pneumatiky určené právě pro váš automobil. Mnozí majitelé si před koupí neověří, jaký rozměr potřebují, nebo se spoléhají na hodnoty uvedené na stávajícím obutí. To ale může být špatně - například už od předchozího vlastníka. Vždy si proto údaje zkontrolujte v technickém průkazu a řiďte se jimi. Platí to také u dvou důležitých indexů – nosnostního a rychlostního.

Hodnoty indexů používaných pneumatik nesmí být nižší, než jaké určil výrobce auta. Pouze u zimního obutí můžete zvolit o něco menší hodnotu rychlostního indexu. Musíte ale tuto změnu vyznačit na autě, obvykle pomocí samolepky s informací, jaká je nejvyšší přípustná rychlost auta s těmito pneumatikami. Samozřejmě ji také musíte v provozu dodržovat.

Pokud autu opatříte nesprávné gumy, riskujete hned v několika ohledech. Špatný rozměr nezaručuje potřebné jízdní vlastnosti (např. stabilitu, ovládání nebo brzdění). Zároveň se také pneu mnohem rychleji opotřebuje a zkrátí se její životnost. V případě kontroly můžete navíc dostat pokutu. Podobně nepříjemná situace může nastat i v případě nehody, kdy kvůli nevhodnému obutí může být váš vůz označen jako nezpůsobilý k provozu, což následně znamená komplikace s vyplácením pojistky.

3. Volba celoročních pneu

Mnozí motoristé chtějí ušetřit, a proto vybaví auto celoročními pneumatikami. Jestli tuto možnost zvažujete i vy, raději si to dvakrát rozmyslete. Do našich podmínek totiž nejsou vhodné. V létě neumí to, co letní pneumatiky, v zimě nezvládnou zajistit bezpečí jako klasické zimní pneumatiky. Je to kompromis, který se v žádném ohledu nevyplatí, maximálně tak svátečním řidičům. Na sněhu nemají dobrý záběr a problémy s nimi stoprocentně zaznamenáte i při brzdění. Stejně tristní je i jejich schopnost vzdorovat aquaplaningu.

Jak poznat kvalitní a bezpečnou pneu?

  • - Vyvarujte se výrobků z Číny.

  • - Nekupujte pneu v supermarketech ale u specialistů.

  • - Dejte přednost tradičním a prověřeným značkám.

  • - Pročtěte si recenze uživatelů, sledujte hodnocení a výsledky nezávislých testů.

 

Odborníci se jednoznačně shodují, že nejbezpečnější zimní pneumatika je Continental ContiWinterContact TS 850, která zvítězila v mnoha testech za posledních několik let. Má zdokonalené jízdní vlastnosti a brzdný výkon na mokré vozovce a vynikající ovladatelnost na suchu. Speciální koncept běhounu u těchto gum zaručuje skvělý záběr na sněhu i náledí.

zdroj foto: pixabay.com

Aktuálně píšeme

Zákonné požadavky pro detekci plynů v garážích | 04.12.2023

Rozdíl mezi komplexním pojištěním a havarijním pojištěním | 19.10.2022

Studio Pininfarina se vrací k výrobě aut, chce vyrábět tři modely | 18.05.2020

BAZAR LUXUSNÍCH VOZŮ

do
do

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014 | Copyright © 2006 - 2024 | Kontakt

TipCars.com - nabídka autobazarů

TOPlist