7 tipů při nákupu luxusního ojetého vozu
Nákup ojetého vozu nemusí být sázkou do loterie. S těmito tipy se nenecháte nachytat a vyhnete se rizikům, s kterými je nákup staršího vozu spojen. Přivezete si tak domů kvalitní vůz, který nebude potřebovat neočekávané opravy a bude dlouho a dobře sloužit.
1. Prozkoumejte trh
Věnujte zvýšenou pozornost cenovému rozpětí vybraného modelu a vyhýbejte se nejlevnějším nabídkám, které pravděpodobně budou mít skrytý háček. Na koupi luxusního vozu nespěchejte a vše sledujte delší dobu, vybírejte z inzerátů v cenovém středu a nejednejte nikdy zbrkle!
Tip: Sázkou na jistotu mohou být oblíbené ojeté vozy škoda Octavia. Octavie jsou již tradičně nejoblíbenějším vozidlem vyšší třídy v České republice a to především pro jejich nízké provozní náklady a dobré jízdní vlastnosti.
2. Zkušební jízda je základ
Pokud se s autem neprojedete, nikdy neodhalíte případné nedostatky. Zkušební jízda prozradí vše podstatné a odborník i amatér může mít i po krátké projížďce jasno. Velmi důležitý je také váš osobní pocit z jízdy. I pěkné auto napohled se vám nemusí dobře řídit a vhodný pro vás bude spíše jiný model s jinými jízdními vlastnostmi.
Tip: Na co si dát pozor při zkušební jízdě se dozvíte v článku Kontrola technického stavu vozidla.
3. Zkontrolujte identifikační znaky vozidla
Nikdy nezapomínejte důkladně prohlédnout identifikační číslo vozidla (VIN). I laik porovnáním tohoto údaje na různých částech vozu snadno odhalí případnou manipulaci s díly vozu. VIN pečlivě zkontrolujte a porovnejte s údajem v servisní knížce. Pokud se vám něco nezná, poraďte se s odborníkem, případně nechte výrobní číslo prověřit.
4. Neomezujte si výběr
Tradičně největší zájem je o vozidla s dieselovou motorizací. Ne všichni si ovšem uvědomují, že diesel nemá jen nízkou spotřebu, ale také mnohem náročnější údržbu a servis. Motory TDI se nehodí pro popojíždění ve městě, lépe poslouží spíše těm, kteří jezdí delší vzdálenosti s vysokým ročním nájezdem. Neomezujte proto svůj výběr hned na začátku a uvažujte i nad benzínovým motorem, případně populární přestavbou na LPG.
Tip: Dívejte se na aktuální akce. Například Autosalon Auto Opat nabízí zimní penumatiky k ojetému vozu zdarma do 31.12.2016.
5. Vše dvakrát zkontrolujte
Na ojetém voze hledejte výrobní štítky a samolepky se servisními údaji, například o poslední výměně oleje a najetých kilometrech. Vše poté porovnejte s údaji v servisní knížce a stavem tachometru. Pečlivě zkontrolujte lak a jeho odstín na přímém světle a hledejte nedostatky. Hledejte stopy po broušení, opravách a korozích. Pokud vše pečlivě prozkoumáte před nákupem, vyhnete se nečekaným opravám a autoservis s novým vozem navštívíte jen pro běžné servisní práce.
Tip: Nakupujete americké vozy? Zajeďte na diagnostiku vozu.
6. Kilometry nejsou vše
Dbát jen na stav najetých kilometrů na tachometru je velkou chybou. Důležitý je celkový stav vozu a jeho reálné opotřebení. Udržované a pečlivě servisované auto s více než 300 000 km může být v daleko lepším stavu, než zanedbávané auto s poloviční porcí kilometrů.
Tip: Pečlivě zkontrolujte stav volantu, řadící páky a pedálů. Tyto části vozu nejvíce napoví o reálném stavu najetých kilometrů.
7. Pročtěte kupní smlouvu
Vždy pečlivě zkontrolujte celý text kupní smlouvy. Některé autobazary si jsou vědomy nedostatků prodávaných vozů a případným reklamacím se brání šikovně sepsanou kupní smlouvou. Smlouvu jako takovou si bohužel většina kupujících nečte vůbec, což je důvodem překvapení při případné reklamaci.