Nejčastější chyby při výběru zesilovače

30.08.2017 | placená inzerce

Vybrat kvalitní a dobrý zesilovač do auta není nic jednoduchého. Hlavně začátečníci dělají mnoho chyb, v důsledku čehož jim toto zařízení neslouží tak, jak by si představovali. Podívejte se na nejčastější chyby, ať víte, jak se jim vyvarovat.

 

Nesprávný počet kanálů

Správný výběr zesilovače by měl začínat tím, že si ujasníte, k čemu ho budete připojovat. Může se jednat jenom o zapojení předních reproduktorů, o zapojení předních i zadních reproduktorů, nebo zapojení subwooferu. Už při výběru mějte jasno, jakému hifi zařízení budete chtít potřebný výkon dodávat.

Podle toho je nutné vybrat zesilovač s odpovídajícím počtem kanálů. Pro zapojení jenom subwooferu může postačit dvoukanálový, nebo jednokanálový označovaný též jako monoblok. Kdo naopak plánuje zapojení obou párů reproduktorů, už musí sáhnout po zesilovači čtyřkanálovém.

 

Chybná hodnota výkonu

 

Mnozí začátečníci razí heslo, že čím více, tím lépe. Hledí při tom na hodnotu Max. výkonu, která ale ukazuje jenom to, jaký výkon je zesilovač chopen produkovat po krátkou dobu – v řádech vteřin. Správný výběr by měl být spojený s hodnotou RMS, která udává jeho dlouhodobou zatížitelnost. Ani zde ale neplatí, že čím vyšší, tím lepší.

U zapojení na reproduktory rozhoduje citlivost. Pokud je dostatečně vysoká, může mít zesilovač bez problémů výkon i o 30 % W RMS nižší, než je tomu u reproduktorů. U zapojení subwooferu je situace přesně opačná. Minimální výkon RMS by měl být stejný, ale bude lepší, když bude alespoň o 20 procent vyšší. Vyšší výkony už mohou být zbytečné, a tak se držte našich doporučených hodnot.

 

Nesladěná impedance

Impedance neboli odpor je hodnota, která musí být při zapojení stabilní. Netřeba v tom hledat složitosti. Laicky řečeno, musí být hodnoty na zesilovači a například na reproduktoru stejné. Pokud mají reproduktory impedanci 4 ohmy, musí být zvolený zesilovač, který bude na kanál, nebo na můstek stabilní právě na hodnotu 4 ohmů. U subwooferu je to lehce komplikovanější. Zde platí, že pokud má subwoofer impedanci 2+2 ohmy, je možné použít zesilovač stabilní na kanál na 1 ohm, nebo na můstek na 4 ohmy. Tady už je dobré požádat o radu odborníka – třeba zkušeného prodejce v obchodě.

 

Nemožnost napojení na autorádio

 

Může se stát, že je vybrán zesilovač, který nelze připojit na tovární autorádio. Důvodem je absence RCA výstupů. Mnoho začátečníků takový zesilovač vrací a dále tento sortiment nevyhledávají. I toto je chybou. Po kontrole autorádia by mělo přijít rozhodnutí, zda zesilovač půjde nebo nepůjde zapojit klasicky. Pokud ne, je nutné dokoupit takzvaný high/low adaptér. Ten se zapojí na reproduktory a odtud dojde k propojení se samotným zesilovačem. Nemožnost napojení na rádio tedy není chybou zesilovače, ale jde o chybu autorádia, které nemá potřebné výstupy.

zdroj foto: 2din.cz / pxhere.com

Aktuálně píšeme

Zákonné požadavky pro detekci plynů v garážích | 04.12.2023

Rozdíl mezi komplexním pojištěním a havarijním pojištěním | 19.10.2022

Studio Pininfarina se vrací k výrobě aut, chce vyrábět tři modely | 18.05.2020

Foto




BAZAR LUXUSNÍCH VOZŮ

do
do

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014 | Copyright © 2006 - 2024 | Kontakt

TipCars.com - nabídka autobazarů

TOPlist