Nejen stará auta se ekologicky likvidují
Pokud se domníváte, že do plechového nebe jsou pravidelně odváženy pouze staré trabanty, favority a podobné modely, jste na omylu. Nepříjemná zkušenost s pohřbíváním miláčka na čtyřech kolech může potkat i majitele nového auta. Stačí jedna nepěkná autohavárie a naleštěné auto je na odpis.
I v případě nehody je potřeba auto vyřadit z registru motorových vozidel a ze zákona je k tomu nezbytné potvrzení o odborné ekologické likvidaci. Doby, kdy se stará škodovka nechala stát na zahradě a děti si s ní ještě vyhrály, už jsou dávno pryč. Dnes se k přírodě chováme zodpovědněji. Vozidla totiž obsahují mnoho látek znečišťujících životní prostředí.
Jak probíhá ekologická likvidace?
Likvidace vozidel začíná vypuštěním a odsátím všech kapalin, jako jsou benzín, oleje apod. Právě ty jsou pro životní prostřední nejhorší. Následně je vůz rozebrán na jednotlivé komponenty. Sklo, plasty, železo, hliník, pneu a další součásti, které je možné vytřídit, se nadále recyklují. Zbytkový odpad je zlikvidován podle zákona o odpadech a nakládání s nimi. Karoserie je rozřezána na menší kusy.
Služba zdarma pro každého
Je zřejmé, že pokud by se za ekologickou likvidaci platilo, mnoho nepojízdných aut by končilo schovaných někde v garáži či na zahradě. Proto je ekologická likvidace vozidel zdarma. V případě nových bouraných vozidel je navíc dost velká šance na odkoupení. Drahá auta značek BMW, Audi a podobných se běžně vykupují i po bouračkách. Částka se samozřejmě odvíjí od míry poškození.
Vyřízeno po telefonu
Většina autovrakovišť nabízí také možnost odtahu nepojízdného vozidla, obvykle stačí pouze telefonická domluva. K celkové ekologické likvidaci je však nutné předložit velký technický průkaz a libovolný doklad totožnosti.
Ekologická likvidace je důstojným odchodem do automobilového nebe, a přestože to zaměstnancům vrakoviště trhá srdce, občas je potřeba zlikvidovat i luxusní vůz, který si to nezaslouží. Tak to ostatně chodí také v lidském světě.