Vybíráme závitníky
K vyřezávání vnějších závitů slouží speciální nástroj jménem závitové očko, respektive závitnice. Kdežto ruční vyřezávání vnitřních závitů ve válcovém otvoru se provádí pomocí závitníku s podélnými výřezy pro odstranění pilin. K upevnění obou variant se používá vratidlo, které může být ruční a strojní. V následujících řádcích se zaměříme především na závitníky.
K vytvoření vnitřního závitu je žádoucí set tří závitníků, přičemž první odebírá 30 %, druhý 60 % a třetí 10 % materiálu. Nicméně k realizaci závitu v průchozích otvorech je nezbytný pouze jeden závitník.
Jaké existují typy závitníků?
Při výběru ideálního nástroje byste se měli ohlížet na několik podstatných parametrů – celkovou délku, průměr stopy, stoupání, průměr čtyřhranu či průměr vrtáku. Závitníky se dále člení podle upotřebení na strojní, tvářecí a maticové. Strojní závitníky nachází uplatnění při řezání v CNC centrech, vrtačkách a soustruzích. Tváření jsou vyhrazené pro ocel a neželezné kovy. Maticové se využívají při produkci matic na konstrukčních dílech.
Odolné a přesné závitníky
Důležitými vlastnostmi závitníků jsou vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, dlouhá životnost a možnost opětovného broušení. Nekvalitní, případně špatně upevněný nástroj může mít na svědomí značnou zmetkovost výroby a poruchu výrobního stroje.
Pakliže sháníte distributora závitníků, dovolujeme si vám představit ryze českou společnost Michovský – TOOLS s.r.o., která se pyšní dvacetiletou tradicí v tomto oboru. Produktové portfolio najdete na webové stránce www.nastroje.cz, která slouží jako internetový katalog firmy. Budete-li mít zájem o konkrétní výrobky, stačí kontaktovat společnost prostřednictvím poptávkového formuláře. Obratem obdržíte kompletní nabídku odpovídajících produktů včetně cenové kalkulace.
zdroj foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Tap_and_die